wz


 

hlavní stránka

 

----------------

 
1986


napsali o nás klikni zde

 


něco málo s kroniky Eldoráda

 

                                       

 

                                       

 

    

 

 


 

                    

foto: dodala StřapkaTL


countrybál Sosnová 19.11.1988

                       

foto: dodala StřapkaTL


Sosnová 19.11.1989

             

 


Sosnová 19.11.1990

         

 


Sosnová 19.11.2001

                          

 


 


 

Ohlédnutí za 32. ročníkem

 

Tak jak nám utekly 2 měsíce prázdnin, tak nám také uběhl 32. ročník přehlídky trampské & country písně Eldorádo Sosnová. Na všechno nám už jen zbyly vzpomínky, fotografie a videa. I přesto bych však ráda některé důležité momenty vzpomněla.

V pátek 10.8. nám zahrála skvělá kapela Country kavalerie, Pavlínka Píšová zde předvedla se svými tanečníky country tance a v neposlední řadě se nám předvedl bičař Jirka„Vlče“ Martínek se svým vystoupením. Můžu říci, že nálada byla skvělá i přesto, že trochu zapršelo. Ale přiznejme si, deště bylo třeba, takže nám vůbec nevadil.

Následně přišla sobota 11.8. Nástup koní začal téměř přesně na čas. Po uvítacím zahájení, kterého se zúčastnil mj. i starosta Obce Sosnová pan Franek, odehráli jako první Zlomeňáci v čele s Frickem. Na začátku jsme kromě všech kamarádů, kteří nás za uplynulý rok opustili, vzpomněli kamaráda motorkáře Frantu Zahálku z Opavy, který nám v minulých letech udělal nejednu show na motorkách a který nás bohužel asi před dvěma měsíci kvůli těžké nemoci navždy opustil. Franto, děkujeme. A Zlomeňáci jako vždy – nezklamali.

Další kapelou byl Můjčass – folková kapela z Bruntálu, která zde kromě vystoupení pokřtila své nově vydané CD. Ať jim to i nadále krásně zpívá a hraje.

Po ukončení vystoupení jsme přivítali nejmladší účastníky naší akce, kterými byli Matějíček Souček z Opavy, narozen koncem února, Esterka Mikulecká z Města Albrechtic, 9 měsíců a kousíček a mimořádně jsme předali i třetí místo, na kterém byla Gabrielka Šindelářová z Čelčic u Prostějova, 9,5 měsíce. Účastníci dostali na památku krásné plyšové hračky a pamětní list.

Po vyhodnocení se nám  představil zástupce Ponny expresu. Ve svém vystoupení krátce tuto poštu představil a všechny pozval do jejich stánku. Kdo chtěl, mohl si touto poštou poslat třeba pohlednici.

Následovala skutečná svatba. Na letošním Eldorádu byla přítomná skutečná nevěsta Lucinka a skutečný ženich Rosťa ze Sosnové, kteří se dopoledne oddali a odpoledne ještě oblečení ve svatebním přišli za námi na Eldorádo. Prezident Lojza jim „požehnal“, popřál mnoho štěstí na společné cestě životem a na památku jim předal Lojzíka, pamětní list a poukázky na „občerstvení“ v hodnotě 450,- Kč věnované vedoucím restaurace U tří kaštanů (Kašpárek) ve Velkých Heralticích (za což mu srdečně touto cestou děkujeme).

Následovala kapela z Brna Orion band, která hraje především svoji vlastní tvorbu a převzaté písničky hlavně od brněnských autorů. U nás si zahráli již potřetí. Rovněž jsme vzpomněli všechny sponzory, kterým ještě jednou za jejich příspěvky, a to jak finanční, tak i věcné moc děkujeme. A velký dík patří také panu Václavu Loukotovi, který nám každý rok umožňuje na jeho pozemku, kde stojí i „áčko“ , celou akci pořádat.

Jako další zahrála skvělá kapela Kompromis z Opavy. Hrají již 36 let a hlavně, hrají to, co  je baví jako např. country, blues… Jejich „bicí“ nemělo chybu.

Dále jsme vyhodnotili nejstaršího a nejvzdálenějšího účastníka. Nejstarším byl kamarád JOHN – Jan Najt z Prženských Pasek a měl 85 let. Nejvzdálenější byla Vendulka Ziedek z Německa Spiegelau. Oba dostali loutku nejstaršího a nejvzdálenějšího a pamětní list.

Po druhé si u nás zahrála skvělá ostravská rodinná folková kapela Marod. Jejich písničky, hlavně ty o šachtě a o Ostravě, nás opět dostaly. Byli prostě skvělí. Před posledním vystoupením proběhlo celkem svižně Trampské štěstí, kde hlavní cenou byl v hodnotě 1200,- Kč živý beránek. Potom prezident Eldoráda Lojza ocenil práci kamarádů, kteří si zasloužili „Lojzíka“, pamětní list a drobné dárky z kůže.

Jako poslední vystoupila kapela z Frýdku Místku nazvaná „Bodláci“. Rovněž skvělé vystoupení.

Po závěrečném zaznění písničky Eldorádo byly sundány vlajky, zamávali jsme všem přítomným a současně je pozvali na taneční parket, kde už byla připravena ostravská kapela Šviháci. O tom, že byli skvělí, nemusím snad ani psát. Nálada byla vynikající a do toho všeho ještě znovu vystoupil bičař „Vlče“, který na rozdíl od pátku udělal super ohnivou show. O půlnoci měl prezident svoji řeč, ve které všem ještě jednou poděkoval hlavně za to, že přišli, vydrželi a skvěle se bavili.

Také musím zmínit, že v letošním roce si přišli na své i prodejci především svých ručních výrobků a také kovář Gurecký, který měl stále plné ruce práce.

Děkujeme také „koňařům“, kteří přijeli na svých koních a udělali nám skvělé zahájení sobotního odpoledne.

Poděkovat musím také všem těm, kteří stanovali na stanovištích. Tak vzorný pořádek, jaký si po sobě udělali, opravdu ceníme. Jakoby tam ani nebyli. My už jsme jen posbírali koše a pytle s odpadem.

A ještě jedno poděkování, a to všem co fotili a ihned poskytli super fotky – odkazy, které bylo možné v zápětí umístit na náš web. Super spolupráce.

Snad bylo zmíněno to nejdůležitější. Ještě jednou díky, že jste za námi přišli – přijeli a ti co nemohli, tak si alespoň přečtou, o co přišli.

Za pořadatele Milada K.

 

 

 


 

 

WALDO, SOSNOVSKÉ ELDORÁDO BUDE PRO TEBE

 

Waldo, dokud to půjde, budu se snažit, abych ti splnil to, co jsem ti slíbil. Celých pět minut se hovořilo o Eldorádu od prvního ročníku až do toho posledního XXI.

V roce 2007 jsem byl pozvat Waldu Matušku, kdy 8.května zazpíval v Praze na Dejvických slavnostech. Povídání o Sosnovském Eldorádu a pozvání k nám na country a trampskou píseň do Sosnové. Sošku Waldy na památku, poslední stisk ruky a slzy v očích, takové bylo rozloučení s Waldou. Možná jediný, ale určitě kamarád ze Sosnové, který miluje Matuškovy písničky už od svých mladých let, ten, který pořádá již 23.ročník Sosnovského (Matuškového) Eldoráda.

A právě to letošní Eldorádo již 23.bude jen pro nás, všechny pořadatele, kteří se snaží, aby se každý rok Eldoráda konal. Kamarádi a členové Českého svazu ochránců přírody v Sosnové na Opavsku.

 

V pátek 7.srpna v 19 hod.2009 se to v Sosnovském letním areálu rozjede Vandrbálem. K tanci a poslechu bude hrát skupina Šviháci z Ostravy. Bude se zpívat a tančit dokud to půjde!

 

Sobota, to tu ještě nebylo, průvod do areálu, ale jaký, to je tajemství organizátorů.

Když se všichni objeví na areálu, začíná to pravé Matuškovo Eldorádo. Po úvodní znělce „Eldoráda“ to bude jižanská a seveřanská hymna a Vlajka. Fricek a jeho Zlomeňáci, kteří se mohou pochlubit několika vítězstvími na festivalech v naší vlasti.

Azyl z Opavy, skupina, která dovede překvapit, která dovede zahrát a zazpívat pro všechny příznivce tohoto žánru. DuoParáda z Břidličné je dvojka, na kterou se všichni těší, protože ta vás nejvíce překvapí a je to novinka na Eldorádu, hrají bez kytar. Bruntálská country a trampaská skupina Můjčass má vlastní skladby, v Sosnové už hráli a byli dobří.

Kelt Grass Band, vítěz všech kapel na Severní Moravě a taneční skupina The Kilts přijela z Anglie. To je to nejlepší na závěr.

 

A to ještě není vše. Čeká nás poslední skupina z Břidličné. Věříme, že to bude opravdový zážitek, a tím Sosnovské Eldorádo bezpochyby je.

Miladka nám to bude moderovat a možná další překvapení, prezident nám zazpívá.

V poločase se vyhodnotí nejvzdálenější, nejstarší a nejmladší účasník.

Pro všechny jsou zde koně, poníci a bez poplatku můžete využít parkoviště, tábořiště a stanoviště.

 

V 19 hodin bude vylosování super cen, které budou zveřejněny už u pokladny a každý účastník dostane ke vstupence 2 losy tak, jako v loni.

Po dvacáté hodině to opět rozjede naše super skupina Šviháci na country bále.

 

Také občerstvení bude zajištěno non-stop a jsme přesvědčeni, že hladový a žíznivý nebude nikdo z přítomných.

 

Věříme, že i z letošního ročníku si odnesete jen ty nejlepší zážitky. Proto berte trochu penčz, dobrou náladu a hurá do Sosnové na Eldorádo!

 

Všechny srdečně zve Český svaz ochránců přírody Sosnová a kamarádi, kteří nám pomáhají.

 

 

Alois Hutera

 

 


Milí přátelé a všichni příznivci námi pořádané akce.
Chtěli bychom Vás i letos pozvat na již tradiční přehlídku trampské a country písně – XXXII. ročník Eldoráda v Sosnové.
Ano, čtete dobře. Připravujeme již 32. ročník. Rok nám opět uběhl jako voda, událo se hodně věcí, a to jak v našich, tak i ve vašich životech. Někteří kamarádi nás během této doby navždy opustili, jiní se narodili. A to je, přátelé, život. A proto se 10. a 11. srpna na chvíli zastavme, zkusme vypnout z práce a ze všedních starostí a pojďme se společně pobavit a odreagovat. Vystupující kapely jsou uvedeny na naší hlavní stránce. Kromě toho si opět zalosujeme a pokusíme své štěstí v tombole (připravujeme zajímavé a hlavně praktické ceny). Rovněž vyhodnotíme nejmladšího, nejstaršího a nejvzdálenějšího účastníka. Společně si zazpíváme a zatancujeme, a také věřím, že přijedou kamarádky a kamarádi na svých koních a udělají nám v sobotu krásné zahájení akce.
Všechno ostatní platí jako obvykle – občerstvení zajištěno, zdarma stanování a parkování. A když nám alespoň trošinku vyjde počasí, tak řekněte, co víc si můžeme ještě přát? Vezměte proto do ruky své diáře nebo kalendáře a uvedený datum si uložte do svých programů.
Nezapomeňte! Začínáme již v pátek večer ve 20 hodin. A hlavně, vezměte s sebou dobrou náladu, svého kamaráda, také nějakou tu korunku a přijeďte se pobavit za námi do Sosnové!
Už teď se na Vás těší pořadatelé!

 


 

Milí přátelé, kamarádky a kamarádi.
I přesto, že program 31. ročníku Eldoráda znáte, protože už je delší dobu uvedený na našich webových stránkách, chtěli bychom Vás ještě jednou všechny na tuto naši akci srdečně pozvat a možná trochu přiblížit některé účastníky.
Kromě známých kapel, které na našem „áčku“  již nejednou vystupovaly, bychom chtěli upozornit na Waldu Nerušila a Malevil Band z Prahy, který bude nejen vypadat  jako Walda Matuška, ale hlavně bude hrát a zpívat jeho skvělé písničky. Takže, ten, kdo je příznivcem Waldy Matušky, si přijde určitě na své a naše Eldorádo, které vlastně nese název právě podle Waldovy písničky, tak zažije i v Sosnové Waldu.
Poprvé také u nás vystoupí ryze dámská kapela, která si říká Bo-Bosorky a je z Ostravy. Tyto dámy hrají trampské písně, folkové písně i něco vlastního v obsazení - kytara, akordeon, flétna, basa, rytmika a 7 hlasů. Věříme, že se budou určitě také líbit.
V neposlední řadě chceme vyzvednout rodinnou folkovou kapelu Marod z Ostravy, která byla především úspěšná v loňském roce. Zúčastnila se 20. ročníku WCOPA (World Championship Of Performing Arts) v Hollywoodu (v 07/2016) a zde vyhráli 1x zlato, 4x stříbro a navíc se probojovali do finálové show, kde bylo zastoupeno 60 zemí a více než 1000 soutěžících. Tak to je určitě skvělý výsledek a myslíme, že o zážitek máme postaráno.
Dále společně přivítáme písničkáře Pavla Jerryho  Dragóna z Hranic na Moravě, který se představí sám a určitě nás také mile překvapí.
Tak tohle byla taková malá ochutnávka ze sobotního nabízeného programu – takové malé přiblížení – a proto věříme, že ten, kdo má rád pěknou a kvalitní muziku a bude chtít strávit pohodový víkend, určitě přijede za námi do Sosnové.
Na všechny se srdečně těší pořadatelé!

 


 

 

Pozvání  na 30.ročník sosnovského Eldoráda

 

Blíží se nám srpen a každý příznivce této akce ví, že proběhne již jubilejní 30.ročník přehlídky trampské a country písně Eldorádo Sosnová. Ano, je to přesně 30 let, kdy se poprvé v obci Sosnová sešli kamarádi – „čundři“ a rozhodli se uspořádat  tuto dnes již známou a celkem oblíbenou akci.

Letos se uskuteční 12.a  13.srpna  v obecním letním areále v Sosnové. Vypukne v pátek 12.8. ve 20 hodin již tradičním vandrbálem, na kterém vystoupí ostravská kapela The rock Bluegrass. Tato bude hrát jak k poslechu, tak i k tanci.

Hlavní program bude následovat v sobotu 13.8. na stejném místě od 14,00 hodin. Za zvuku písně Waldemara Matušky „Eldorádo“ přijedou jezdci na koních a ti přivezou za doprovodu kovbojů vlajky Eldoráda, ČSOP, vlajky Seveřanu a Jižanů. Rovněž zde spustí své motory motorkáři z Opavy, kteří již po několikáté projíždějí obcemi včetně Sosnové a zvou občany na Eldorádo. Následně po zahájení, které již tradičně provede prezident Eldoráda, vystoupí kapela Zlomeňáci z Břidličné a po ní bude následovat třešinka na dortu, kterou je známá pražská legendární skupina Schovanky. Po těchto vystoupí další skvělá kapela Michal Tučný Revival Band z Frýdku Místku a pokračovat bude známá regionální skupina Country Kavalérie. Přehlídku zakončí další  skvělá kapela z Brna F.T.Prim.

Eldorádo je známé tím, že v průběhu odpoledne je vyhlašovaná soutěž o nejvzdálenějšího, nestaršího a nejmladšího účastníka. Pro vítěze jsou připraveny velmi zdařilé ceny. Dále je také připraveno Trampského štěstí, kde čekají na vítěze rovněž skvělé ceny.

Tento den bude pokračovat od 20,00 hodin country bálem, na kterém zazpívá a zahraje kapela Šviháci z Ostravy. Podle množství účastníků bude tato kapela hrát třeba až do rána.

Pro všechny, kteří přijedou z větší dálky, ale nejen pro ty, je připraveno stanování, parkování a táboření zdarma. Je možné zde přijet už týden před akcí a prohlídnout si krásné okolí Sosnové včetně památek, mezi které  určitě patří např. kostel Sv.Kateřiny a kaplička Sv.Anny.

Když se vrátíme do minulosti této akce, tak zde bylo rozdáno více jak 200 kravských hlav skupinám a oceněným kamarádům. Rozdalo se cca 220 dřevěných sošek - suvenýrů „Lojzíků“.

Vystoupilo zde na 140 známých country a trampských kapel, dokonce i ze Slovenska z Bratislavy kapela Harvestri. Mezi známé určitě patří Duo Červánek, Texmeni, Kapitán Kid, Country Ladies, Roháči, HopTrop, Pepa Streichel, Pepa Nos, Tornádo, Albatros, Travis O´Neill, Orsej, Tarantule, Albatros, Kotva, S.R.O., Karavana, Falešní hráči, Azyl, Arest, Kelt Grass band, Můjčass a spousta dalších skvělých kapel.

Akce se téměř pravidelně zúčastňuje super bičař „Vlče“, který je mistrem ve svém oboru a také taneční country skupina ze Šumperka.

Je třeba vzpomenout, že se můžeme pochlubit, že na Eldorádu jsme měli  nejvzdálenější účastníky z USA, Kanady, Nového Zélandu a z různých zemí Evropy.

Téměř celou naši historii včetně fotografií můžete shlédnout na našich webových stránkách www.eldoradososnova.wz.cz.

Hlavním organizátorem celé této skvělé akce je Lojza Hutera, prezident Eldoráda, kterému děkujeme za mnohdy nelehké pořádání všech těchto ročníků a držíme palce, aby tento jubilejní ročník proběhl se vší úctou a parádou, bylo alespoň trochu ucházející počasí a hlavně, aby přišli kamarádi a příznivci a pobavili se co možná nejlépe.

Proto Vás všechny srdečně zveme, přijďte se pobavit.

 


 

Zdravíme všechny kamarádky a kamarády a všechny ostatní, kteří se zúčastnili 28.ročníku Eldoráda v Sosnové. Vážíme si každé pomocné ruky a také všech příspěvků do Trampského štěstí a sponzorské podpory. Také díky všem, co přijeli s koňmi a zasloužili se o důstojné zahájení akce. Jako vždy, někteří se neubránili slzám. Díky motorkářům z Opavy, kteří udělali opět pěkný rachot svými mašinami, když projížděli obcemi a zvali lidi na naši akci. V dnešní nelehké době a v době velké konkurence si toho považujeme dvojnásob. Dodali jste nám tak sílu pokračovat a zkusit to dotáhnout až do toho třicátého ročníku. A jak už Lojza ve svém zahajovacím proslovu řekl, i když už bude mít příští rok sedmdesát a samozřejmě pokud bude zdráv, udělá všechno proto, aby příští ročník BYL. Tak, kamarádi a příznivci naší akce, ještě jednou díky a zase za rok. Ahoj.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Pozvání na 28. ročník přehlídky Trampské § country písně "Eldorádo Sosnová"

Ahoj. Zdravím všechny příznivce naší akce (viz plakát) a dovolte mi, abych Vás touto cestou na ni srdečně pozvala. Rádi Vás opět uvidíme a věřím, že se opět krásně pobavíte. Kapely jsou uvedeny na plakátu. Kromě písniček opět vyhodnotíme nejvzdálenějšího, nejmladšího a nejstaršího účastníka akce, můžete případně také něco vyhrát v Trampském štěstí a odvážní si třeba i zazpívají a zahrají na pódiu. Děti se jistě rády povozí na konících. Vezměte proto své batůžky i batohy, trochu peněz do kapes a určitě přijeďte. Program je připraven a čeká jen a jen na Vás.
Na všechny se těší pořadatelé.

 

 


Sosnovské Eldorádo již po 28.

 

Po 27. ročnících se porušila tradice a termín konání se posunul o týden. Většina kamarádů změnu podpořila. Proto si myslíme, že tato změna osloví veškerou veřejnost a snad tento termín bude pro většinu vyhovující.

Přehlídka Trampské a Country písně Eldorádo začíná v pátek 15.8. ve 20,00 hodin vandrbálem. Po celý večer bude hrát ostravská skupina Šviháci a nevylučujeme i nějaké to překvapení.

Hlavní program přehlídky Trampské a Country písně začne v sobotu 16.8. ve 14,00 hod. v letním areálu. Po úvodní znělce od Waldy Matušky písně Eldorádo zahraje Fricek z Břidličné se svoji kapelou hymnu Seveřanů a Jižanů a trampskou Vlajku.

Až všechny tyto vlajky budou vlát nad sosnovským areálem, začne ta pravá přehlídka Trampské a Country písně.

Další oblíbenou skupinou je brněnský Flám. Je to skupina, která svým profesionálním vystoupením dovede potěšit určitě všechny fanoušky.

Whisky Before Breakfast je parta ostravských mazáků, která umí zahrát všechno. Na sosnovském Eldorádu hraje poprvé a těší se na naši akci, o které jim už před léty vyprávěl Pepa Streichl, který si u nás také několikrát zahrál.

Vivi-Chan je začínající zpěvačka původem z Belgie, která se zajímá o japonské písničky a současně studuje dějiny, japonskou kulturu a také maluje. Své písničky zazpívá v japonském jazyce.

Poločas nám nabízí prostor, kdy vyhlašujeme nejmladšího, nejstaršího a nejvzdálenějšího účastníka. Všichni jsou oceněni Pamětními listy a upomínkovými dary a hlavně symbolem Eldoráda „Lojzíkem“,  kterého dostává každý vystupující na přehlídce Trampské a Country písně.

Shodou okolností se jmenuje kapela, která k nám přivandruje ze Šumperka. Už jednou si u nás zahrála a měla úspěch.

Bruntálský Arrest by nejraději u nás hrál na každém ročníku. A ten letošní se mu splní.

Určitě se budou všichni těšit na „Trampské štěstí“, ve kterém je velká kopa cen.

Závěr Trampské a Country písně Eldorádo bude patřit skupině Banda Gent z Opavy.

Naší znělkou Eldorádo skončí přehlídka Trampské a Country písně a začíná Country bál opět s partou a Martou Šviháků.

Kdo ještě nebyl na dovolené, má možnost přijet do okolí sosnovského areálu, kde si může v krásném prostředí postavit stan, zaparkovat auto, udělat si ohniště a trávit tak dny před Eldorádem, na které Vás srdečně zveme. A to vše zdarma. A na děti čeká  jízda na koni.

Společně si přejeme, aby nám vyšlo počasí, k tomu vezměte dobrou náladu, trochu peněz a spěchejte na 28. ročník Eldoráda do Sosnové.

Všechny srdečně zvou pořadatelé.

 


 

 

Ohlédnutí za 27.ročníkem Eldoráda v Sosnové

 

Bruntalsky.denik.cz

Bruntalsky.denik.cz/galerie 2013

 

 


XXVII. ročník přehlídky trampské a country písně Eldorádo Sosnová

 

Od prvního ročníku sosnovského Eldoráda uplynulo již celých 27 roků. Na této přehlídce trampských a country písní se vystřídalo zhruba 140 skupin a písničkářů z celé naší republiky. Jako například Duo Červánek, Kamelot, COP, Roháči, Country Ladies, Dalas, Blue Stones, Kelt Grass Band, Můjčass, Šviháci, Kapitán Kid Tomáško, Karavana, Taxmeni a také například Harvestri ze Slovenska. Dále se za toto období rozdalo 170 kravských hlav a 190 Lojzíků.

Pokud přijedete do Sosnové na Eldorádo, máte možnost už týden před zahájením zaparkovat auto v areálu, postavit si stan, ohřát nebo uvařit jídlo v tábořišti, a to vše zadarmo bez jakýchkoliv poplatků. Pěkná dovolená na pár dnů. Je zde krásná příroda, kulturní památky jako např. kaplička Sv. Anny se zázračnou vodou pro nevidomé, kostel Sv. Kateřiny, kopec "hadinec" plný hadů, kousek od Sosnové vyjížďky na koních (naproti Motorestu Kukačka), hned vedle letního areálu rybník pana Loukoty - prostě obyčejná dovolená za málo peněz.

27.ročník Eldoráda začíná v pátek 9.srpna od 20 hodin Vandrbálem, hrát budou Šviháci z Ostravy. V sobotu 10.srpna od 14 hodin začíná to pravé sosnovské Eldorádo.

Před 14 hodinou projede z Opavy do Sosnové a také do okolních vesnic skupina motorkářů, kteří budou zvát všechny na naši přehlídku. Ve 14 hodin projde průvod koní s vlajkami Eldoráda. Neuvěřitelná šou, kdy přebírá vlajku Eldoráda prezident Eldoráda a vztyčuje ji. Přitom hraje Matuškova píseň Eldorádo, při které zamrazí na těle i ty nejtvrdší povahy.

Po zahájení vystoupí kapely Zlomeňáci s Frickem z Břidličné, Country Kavalérie ze Svobodných Heřmanic, Duo Opava, Brzdaři z Olomouce, Mára z Bruntálu, Azyl z Opavy a Travis O´Neill z Irska.


 

Ohlédnutí za 26.ročníkem Eldoráda v Sosnové

 

Příprava letošního ročníku byla náročná především pro pořadatele. Můžeme říci, že i když se nejednalo o jubilejní ročník, tak přesto byl tento výjimečný. Pořadatelé stáli před otázkou, zda vůbec Eldorádo pořádat nebo ne. Důvodů bylo více. Jako první - v loni na podzim shořely dva docela strategické stánky pro tuto akci a jako druhý důvod byly nevyjasněné vlastnické otázky areálu. Ale nakonec to dopadlo tak, že asi v květnu bylo prostě o konání Eldoráda rozhodnuto. Eldorádo bude. Ale teď nastal další problém, kde vzít nebo jak nahradit chybějící shořelé stánky. Lojza Hutera to prostě začal organizovat a výsledkem je celkem pěkný prostorný stánek. Ale byla s tím velká starost. Kromě toho se ještě rozhodlo, že se opraví toalety. Položila se zde dlažba a provedly se další úpravy. Výsledek mohly zhodnotit jak ženy tak i muži. A myslím, že oproti jiným letům mohli být spokojeni.

 

A potom to přišlo. Necelý týden před Eldorádem se začali sjíždět kamarádi.Někteří přijeli už v pondělí, další ve středu a Sosnová po roce ožila. Kde jinde jsme se mohli sejít než v místní hospodě a že zde bylo v tyto dobře, to by mohlo hodně kamarádů potvrdit. Dokončily se poslední přípravné práce a mohlo to začít. Jak jinak než pátečním vandrbálem .  Za účasti Šviháků z Ostravy a celkem pěkného počasí proběhl úspěšně vandrbál.

 

A přišla sobota ráno. Nevěřili jsme vlastním očím, prostě pršelo a vypadalo to docela špatně. A co teď? Kladli jsme si otázky. Volali nám i účastníci z Ostravy, jak to u nás vypadá, jestli akce bude. Vyřešil to Peťa Zbořil Z Country Kavalerie, který nám to s kolegy zvučil a prostě rozhodl, že akce bude a bude před "áčkem" jak jsme zvyklí. A tak začaly přípravy na přehlídku. Zvukaři, dozdobení "áčka" a další věci a ejhle, přestalo pršet. Teď jsme jako organizátoři jen očekávali, jestli vůbec přijdou lidé. A víte co? Oni přišli. Nenechali nás v tom a za to jim děkujeme, moc a moc. Ano, bylo jich méně než v loni, ale byli tady a Eldorádo mohlo začít. Koně se svými jezdci už netrpělivě čekali na 14 hodinu a na pokyn. A potom to začalo. Kovbojové dovezli vlajky a v čele na koni seděl a přijel v bílém obleku a bílém klobouku prezident Lojza. Odehrály hymny a co bylo jiné a originální? Celý tento ročník byl věnovaný našemu nedávno zemřelému kamarádovi Henrymu Hořelicovi. Po odehráni hymen jsme mu k obrázku položili květinu a poklonili se. Následovala slova vzpomínek na Henryho a také mu Fricek zahrál jeho oblíbenou písničku "pampelišky".

 

Teprve potom proběhlo zahájení, které provedl starosta obce p.Sedlák a prezident Lojza Hutera a já jsem to odstartovala.

Jako první zahráli Zlomeňáci. Následoval Labyrint z Dolní Lhoty. Pokračovala Country Kavalerie a v pauze byli vyhlášení nejstarší účastník - tím byla paní Marta Šafaříková ze Sosnové , které bude za měsíc 75 let, nejmladší účastník - tím byla osmiměsíční Adélka Špiritová z Krnova a nejvzdálenější - tím byl pan Ludwig Neuwirth z Německa Rendlingenu. A pokračovalo se v přehlídce. Nastoupila kapela Reserve z Ostravy, pokračovala Kotva z Opavy a jako poslední nastoupila Náhoda z Prostějova-Němčice na Hané . Po celou dobu nepršelo až u poslední kapely ve druhé části jejího hraní začalo na chvíli pršet. Ale hosty to neodradilo a vydrželi až do konce na závěrečné Eldorádo. Také před poslední kapelou jsme si ještě vylosovali Trampské štěstí a potom už se všichni mohli jít bavit se Šviháky až do pozdních nočních hodin.

 

Závěr pořadatelů je takový, že letošní ročník vyšel i přes všechny problémy, sešli se po roce kamarádi, uctili památku Henrymu a také ostatním kamarádům, kteří již nemohli být s námi, zavzpomínali jsme, pobavili se , a to byl smysl celé akce. Také jsme mj.dostali pozvání od kamarádů ze Slovenska na 19.Slovensko-Český potlach do Lopašova, který je 31.8. až 2.9.212 (www.19-slovenskocesky-potlach.webnode.sk) a ještě abych nezapomněla na naše bičaře, kteří také ukázali co umí.

A proto i v příštím roce, když nám bude zdraví sloužit, chtěli bychom Eldorádo opět zorganizovat.

Ještě jednou děkuji všem, kteří jste přišli a podpořili nás a věřím, že za rok zase nashledanou v Sosnové na Eldorádu. Byli jste skvělí.

 

Za pořadatele Milada Kuzníková

 

 


  


   

 

PF 2012

 

Všem kamarádům a příznivcům Eldoráda v Sosnové přejeme veselé vánoce a šťastný nový rok, především zdraví.

 

Milada, Lojza a všichni kamarádi ze Sosnové a blízkého okolí.

 

 


 

Ohlédnutí za 25. ročníkem Eldoráda

 

Když se ohlédneme a podíváme se na datum 12.a 13.srpna 2011, tak všichni kamarádi a příznivci Eldoráda ví, že právě tohle datum patřilo 25.ročníku přehlídky trampské a country písně.

Popravdě, jako organizátoři jsme měli největší obavu z počasí, které má vždycky velký vliv na účast hostů a na průběh celé akce. Dnes již můžeme říci, že ikdyž v pátek 12.začalo bouřit a na chvíli se to prostě zaseklo nad letním areálem a pršelo, přišlo kolem 300 účastníků, což bylo k našemu uspokojení. A vandrbál tak proběhl ve velmi dobré atmosféře s kapelou Šviháci.

 

A v sobotu 13.jsme si řekli, že ten nahoře nás má asi opravdu rád, protože sice sem tam spadla malá kapička deště, ale nemělo to vliv na návštěvnost. Sešlo se nás kolem pětistovky.

Nástup i zahájení bylo vzorně připravené a bylo se na co dívat.

Fricek se Zlomeňáky nám to celé skvěle zahájil hymnami a po krátkém úvodním slovu si opět převzal slovo a jako první zahrál píseň Chvíle, která byla věnovaná všem kamarádkám a kamarádům, kteří už nejsou mezi námi, kteří s láskou jezdívali na naši akci a nyní jsou na věčném vandru. Čest jejich památce.

 

Po Zlomeňácích nás přišli potěšit přátelé z Bruntálu, kapela Můjčass. Poděkování patří Jirkovi Chrvalovi, manažerovi této kapely, který je současně našim dlouholetým kamarádem a který nám byl od pátku nápomocen jako pořadatel až do nedělních ranních hodin.

 

Potom přijeli naši hosté z Prahy, dámská kapela Country Ladies. Hrála nám prakticky 1,5 hodiny v kuse a myslím, že pro všechny přítomné to byl skvělý zážitek.

 

Poté byly vyhodnoceny obrázky dětí. V loňském roce byla na Eldorádu vyhlášena soutěž pro děti, zaměřená na životní prostředí. Sešlo se celkem 12 obrázků. Z těchto porota vybrala tři. Jako první vyhrál Davídek Deus z Varnsdorfu, 2 roky, jako druhá Simonka Kuzníková z Bruntálu, 10 let a jako třetí Patriček Stavinoha z Varnsdorfu, 9 let. Všechny děti jsou původem ze Sosnové a na Eldorádo jezdí téměř každý rok.

 

Dále byl vyhodnocen nejmladší účastník. Byla jím 10 měsíční Eliška Tomanová ze Sosnové. Nejstarší byl pan Konstantin Vašíček z Krnova a bylo mu 76 let. Nejvzdálenějším účastníkem byl pan Oldřich Hanák, který už dlouhou dobu žije v Kanadě Torontu. Původem je z Opavy.

 

Jako pořadatelé jsme měli v rukávu ještě dalšího hosta, který byl překvapením. Bylo to pan Trevis O´Neill z Irska, který nám zahrál asi pět písní z amerického country. Měl velký úspěch a byl skvělý.

 

Další kapelou byla Orion Band z Brna. Je to kapela z 32 letou tradicí. Zahrála nám vlastní i převzané písně, hlavně od brněnských autorů. Také zahrála modernější trampskou píseň a něco málo i z klasiky.

 

Potom přišla na řadu tombola, kerá musím říci,měla letos rychlý časový spád a nijak nám nenarušila přehlídku.

 

V nesposlední řadě nastoupila kapela Country Kavalerie ze Svobodných Heřmanic a jak se říká, to nejlepší nakonec. Byli opravdu skvělí a byla radost je poslouchat.

 

Rovněž závěrečný nástup a sundání vlajek, fakule za zvuků písně Eldorádo od W.Matušky nemělo chybu a pořadatelé si dali záležet.

 

Tím skončila přehlídka a ten kdo zůstal se přesunul opět na "plac" a mohl se bavit až do rána s kapelou Šviháci z Ostravy.

 

Poděkování patří všem koňákům, kteří se opět vyšňořili a postarali se o pěknou podívanou.

Také tanečníci si přišli na své.

V průběhu přehlídky byla vyhodnocena celá řada kamarádů, kteří dostali poděkování ve formě Pamětního listu a Lojzíka. Ještě jednou díky všem.

Největší dík patří Lojzovi Huterovi, který to měl všechno ve své režii a nic nenechal náhodě. Bez něj by to celé prostě nebylo, a to nepřeháním.

 

Jako pořadatelé hodnotíme letošní jubilejní ročník velice pozitivně a zdařile. Také ohlasy "zvenčí" byly pozitivní.

 

V závěru ještě zmíním anketu, která proběhla na letošním ročníku. Byl to malý anketní lístek, kerý obsahoval 5 otázek. Bohužel se nám vrátily jen dva, ale i tak děkujeme za ně. Pozitivně hosté hodnotili akci jako takovou a v podstatě se každý rok těší a píší, že naše akce ikdyž není nějak velká, jsme tu jako jedna velká rodina. Pochválili nás například, že bylo také nealko pivo. Jako další hosty by např. rádi viděli Dobeše nebo Fleret. A takové doporučení pro příště, spojit vstupné v jedno a mít více laviček.

A co bylo negativem, neměli jsme rozpustnou kávu a máme hrozné záchody. Což je bohužel pravda, ale vzhledem k tomu, že areál je majetkem obce, my jako pořadatelé s tím asi mnoho nezmůžeme.

 

Ještě jednou díky všem, kteří na naši akci přišli, podpořili ji a pobavili se.

 

Za pořadatele

Milada Kuzníková

 


 

Vážení a milí přátelé, milovníci country a trampské písně, příznivci Eldoráda v Sosnové.

 

Jak už jistě všichni víte, v letošním roce , a to 13.srpna, spolu prožijeme  již 25.ročník přehlídky country a trampské písně "Eldorádo Sosnová".

Přípravy na tento jubilejní ročník jsou v plném proudu. My, pořadatelé se snažíme všechno připravit co nejlépe a musím říci, že nás to stojí nemalé úsilí, protože nás na samotnou přípravu není opravdu mnoho, a pokud akci chceme mít na patřičné úrovni, musíme se snažit ze všech sil.

Co nevidět budou zveřejněny účinkující kapely  a myslím, že snad můžu už nyní prozradit, že  tahákem by mohla být mj.kapela žen, která si říká Country Ladies.

 

Ale možná si řeknete, proč ale tenhle článek vlastně píšu?

 

Chtěla bych apelovat na Vás všechny, kteří jste někdy podobnou akci pořádali, protože jistě víte, že to není v dnešní době zas až tak jednoduché takovou věc připravit a hlavně pro takovou malou organizací, jakou jsme my, Český svaz ochránců přírody, která nemá ani deset členů, ale taky na ty, kteří naši akci navštěvujete a dobře ji znáte a nebo ji znáte třeba jen z doslechu , jestli by jste tuto naši akci nepodpořili například poskytnutím věcného dárku pro vyhodnocené účastníky nebo pro naši tombolu, kterou připravujeme. Byli bychom vděční i za jakýkoliv finanční dar, který by bylo možné zaslat na náš účet číslo 243881244/0300.

 

Bohužel, je to tak,  všechno je to hlavně o financích a I když máme některé své dalo by se říci již stálé sponzory, je to však v této dnešní nelehké době stále málo.

My, pořadatelé, bychom chtěli a hlavně bychom si to přáli, aby i  tento jubilejní ročník byl opět co nejlépe  zorganizovaný, a to tak, aby účastníci akce odcházeli  co nejvíce spokojeni a odnesli si jen ty nejlepší zážitky.

 

Pokud si tento můj článek přečtete a rozhodnete se, že by jste nás chtěli a mohli podpořit , můžete tak učinit buď na výše uvedený účet nebo  můžete kontaktovat mě na telefonním čísle 723 941 875 .

Všem, kteří nás podpoří, už nyní mnohokrát děkuji.

Samozřejmě, že už nyní Vás tímto na naše Eldorádo srdečně zveme a rádi Vás uvidíme.

 

Za ZO ČSOP Sosnová : Milada Kuzníková, pořadatel

 

 

 


 

zhodnocení 23 ručníku

 

- skvělé počasí po oba dva dny

- skvělá atmosféra

- vzhledem k mnoha jiným akcím v blízkém okolí, skvělá účast

 

Nejstarší účastník - paní Amálie Šnajdrová z Hertic (u Dolních Životic) 80 let (paní na vozíčká, skvěle se bavila a byla atmosférou a vším unešena a nadmíru spokojená)

Nejvzdálenější účastník - pan Márkos Venicius de Džezus Pereira z Brazílie (vzal si manželku z Opavy)

Nejmladší účastník - Berenika Elblová z Opavy - tři týdny

                            - Veronika Tichá z Litovle - téměř čtyři týdny

                            - Valerie Hahnová z Opavy - Velké Hoštice měsíc a něco

 


 

 

Připravují se na 23.ročník

 

Ano, je to tak. Členové ZO ČSOP Sosnová uspořádali již devatenáct ročníků přehlídky trampské a country písně a v letošním roce se připravují na již jubilejní dvacátý ročník.

Když bychom se jen krátce chtěli vrátit k loňskému ročníku, můžeme říci, že tento ročník byl velmi úspěšný, a to co do počtu diváků jak v pátečním vandrbále, tak i na samotné sobotní přehlídce, tak co do počasí, které prostě nemělo chybu v oba dny, tak také co do programu, ve kterém se například předvedly skupiny jako Zlomeňáci a Fricek z Břidličné, Kelt Grass Band ze Stránského, Špek Band z Opavy, již tradiční a úspěšná kapela Šviháci. Každá ze zúčastněných skupin si odvezla dárek v podobě Lojzíka

Samozřejmě, že nechybělo již tradiční vyhodnocení nejvzdálenějšího, nejstaršího  a nejmladšího účastníka. obdrželo opravdu pěkný dárek a pamětní list.

Můžeme říci, že tentokrát i chování diváků bylo nadmíru uspokojivé a kromě drobných řekněme nedorozumění, to nemělo chybu. To také president přehlídky Lojza Hutera ocenil ve svém sobotním půlnočním proslovu, kdy po doznění posledních tonů písně „Eldorádo“ si dovolil celou akci zhodnotit a všem poděkovat jak za účast,  tak i za celkový přístup a chování jak organizátorů, tak i diváků. Samozřejmě, že také znovu vzpomněl všechny sponzory akce, bez kterých by to prostě nebylo ono. Také vyslovil radost, že  přehlídku navštěvují především rodiny s dětmi a právě tyto děti se k nám vracejí mnohdy již jako dospělí lidé. A v tom je právě ta  tradice celého sosnovského eldoráda. A slova z písně …jít a hledat eldorádo…. se nám snaží vysvětlit to, že my vlastně své eldorádo máme zde v Sosnové a jinde ho opravdu hledat nemusíme.

 

I když máme ještě stále hlubokou zimu, členové ZO ČSOP nespí. Zhotovili několik ptačích budek, nakoupili slunečnicové semínko a snaží se dodávat krmení pro ptáčky. K lesu nosí seno pro vysokou zvěř. A až se rozjaří a počasí to dovolí, budou se podílet jako každý rok na lesních brigádách, a to především na sázení stromků.

Kromě toho, se však také připravujeme na již zmíněný 23.ročník přehlídky trampské a country písně. Nemyslete, není to žádná jednoduchá práce. K účasti na přehlídce chtějí oslovit především skupiny z našeho kraje    jako např.

Kelt Grass Band - Stránské

MŮJČASS - Bruntál

ZLOMEŇÁCI - Břidličná

Kentaur z Břidličné

Azyl z Opavy

Duo Paráda z Břidličná

 

Členové organizace rovněž zkouší žádat sponzory o příspěvky jak věcné, tak i finanční. Jako první  přislíbilo finanční příspěvek Obecní zastupitelstvo v Sosnové. 

 

 

Už teď se na všechny těší organizátoři.

 

Za ZO ČSOP Sosnová

Milada Kuzníková                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

WebZdarma.cz